Firmayı Tanıyın

Kendinizle ilgili hazırlıklar kadar görüşmeye gideceğiniz firma hakkında da hazırlıklar yapmanız yararlı olacaktır. Mülakat sırasında, pozisyonu ve firmayı her yönüyle tanıdığınızı karşı tarafa hissettirmeniz ve bilginizi birtakım örneklerle desteklemeniz size oldukça olumlu katkısı olacak ve mülakatı yapan yönetici üzerinde pozisyona olan ilgi dereceniz konusunda güzel bir intiba bırakmanızı sağlayacaktır. Firmayı tanımaya yönelik şu bilgiler sizin için faydalı olacaktır:

  • İş hayatına yeni atılacaksanız ya da sektör değiştiriyorsanız, çalışmak istediğiniz şirket ve başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi edinin.
  • Firmanın geçmişi ve ekonomik yapısı hakkında bilgi edinin.
  • Firmanın misyonu, piyasa itibarı, pazar payı, başlıca ürün veya hizmet çeşitleri, personel sayısı ve devri ile ilgili bilgi toplayın.
  • Eğer mümkünse, mülakata gitmeden önce firmanın bir broşürünü edinin ya da web sayfasını ziyaret ederek inceleyin. Çalışmayı düşündüğünüz sektör ile ilgili yayınları takip ederek, son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmanız da görüşmeciyi olumlu yönde etkileyecek en önemli noktalardan biridir.