Röportaj

Gökhan Özcan

GÖKHAN ÖZCAN

1. Öncelikle Gökhan Özcan kimdir?

2004 yılında Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü birincilikle kazanıp iyi bir eğitimden sonra 2009 yılında mezun olan bir Atılım’lıyım. Şuan kurucusu ve sahibi olduğum GVOSoft Bilişim firmasının genel müdürlüğünü yapmaktayım. Firmamızdaki başta Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri olmak üzere çeşitli AR-GE projeleri, web tabanlı projeler ve masaüstü paket yazımlarının proje liderliğini yürütmekteyim.

 

2. Üniversite öğrenciliği sürecinde hangi firmalarda staj yaptın?

2007 yılında bölüm başkanlığının desteği ile Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne ait üçüz İş Kuleleri’nde staj yaptım. Bu staj benim için büyük bir şanstı, çünkü o dönem 500 kişilik kadroya sahip Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü Yazılım Geliştirme Müdürlüğü Türkiye genelinde sadece 5 adet staj kadrosu açıyordu. 2008 yılında ise Ankara’da bir bilişim firmasında stajımı tamamladım. Şunun da belirtmek isterim Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğünde yaptığım stajdan sonra kariyerimin hangi yönde ilerlemesini istediğimi tüm ayrıntılarıyla biliyordum.

 

3. Öğrenciliğiniz süresince staj yapmanın sana ne gibi faydaları oldu?

Kariyerimin başlangıç noktasında bana hem tecrübe, hem de özgüven kattı. Ayrıca iyi bir özgeçmiş hazırlamama da vesile oldu. Mezun olduktan sonra neler yapabileceğim konusunda da bana yol gösterici bir örnek oldu. Ayrıca profesyonel iş hayatını, proje yönetimi ve aşamalarını, çalışma gruplarıyla iletişimi, ekip ruhunu kavramak adına da çok faydalı bir süreç oldu.

 

4. Üniversitenin sunduğu yurtdışı fırsatlarından faydalandın mı?

Hayır, maalesef bu fırsatlardan yararlanmadan mezun oldum ve bu durum içimde bir ukde olarak kaldı. Geçmişe dönebilme şansım olsaydı, muhakkak bu fırsatı değerlendirmek isterdim.

 

5. Atılım Üniversitesi’nden mezun olmanın kariyerin açısından sence önemi nedir?

Mezun olmadan önce bir firmada yazılımcı olarak görev yapmaktaydım. Yine üniversitede okurken bir takım TÜBİTAK projelerinde yer aldım ve bilişim alanında bazı AR-GE çalışmalarında aktif olarak bulundum. Aldığım kaliteli eğitim sayesinde bu çalışmaları yaparken hiçbir zorluk yaşamadım. Üniversiteyi bitirdikten sonra kazandığım özgüven ve ilk etapta yeterli gördüğüm tecrübeme binaen GVOSoft Bilişim firmasını kurdum. Her ne kadar yeni bir bilişim firması sahibi olsam da Ankara’da bilişim sektöründeki birçok firmanın Atılım Üniversitesi mezunu arkadaşları bünyelerine kattıklarını çok net biliyorum. Bu da Atılım Üniversitesi’nin bana ve benim gibi diğer Atılımlı arkadaşlara kattığı değerin açık ve net göstergesidir. Nitekim biz de GVOSoft Bilişim firması olarak stajyer alımlarında öncelikli olarak Atılımlı arkadaşları tercih etmekteyiz. Ayrıca firmamız bünyesinde yarı zamanlı ve proje bazlı çalışan Atılımlı arkadaşlar da mevcuttur. İlerleyen zamanlarda da yeni başladığımız Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri ve diğer projelerimize yeni istihdamlar oluştururken yine Atılımlı kimliğine mensup arkadaşlara öncelik tanıyacağız.

 

6. Mezun olduktan sonra hemen kendi firmanı kurmuşsun. Dünya ekonomisinin son zamanlarda içinde bulunduğu kriz ortamında bu riskin altına nasıl girdiniz?

Aslında bu işin temelleri mezun olmadan önce oluşmuştu, çünkü o dönemde bir bilişim firmasında yarı zamanlı yazılımcı olarak görev yapıyordum. O firmada çalışırken kafamda bazı şeyleri şekillendirmiştim ve kriz ne kadar ağır olursa olsun idealimin peşinden koşmak adına böyle bir hamle yaptım. Tabi ki bu süreçte her şey mükemmel gitmedi, kriz herkesi olduğu kadar bizi de etkiledi ve hala da zaman zaman etkisini göstermektedir. Ama; kendi işimi kurarak yeni istihdam alanları yaratmak, yeni yatırımlar yapmak benim hayalimdi ve hayalimin peşinden koşmaya devam ediyorum. “Geleceğe iz bırakmak” amacıyla yetiştirilmiş bir Türk mühendisinden de başka bir şey beklemek zanlımca anlamsız olurdu…

 

7. Atılım Sözlük’ü kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Diplomasını taşımaktan onur duyduğum bir Atılım’lı olarak üniversitemizi sosyal paylaşım platformlarında temsil etmek amacıyla yıllardır beklenen ve istenen bir projey olan Atılım Sözlük’ü kurmaya karar verdim. Bu kararımda çevremdeki Atılım’lı olan arkadaşlarımın da çok etkisi oldu.

 

8. Projeden kısaca bahseder misin? Ne zaman faaliyete geçti?

Atılım Sözlük tam anlamıyla bir bilişim projesidir. Projenin tasarlanması ve kodlanması yaklaşık 1 ay sürdü. Test aşamasının ardından, hiçbir hazır kod ve script uygulaması kullanılmadan Genel Müdür’ü olduğum GVOSoft Bilişim firması tarafından tasarlanan Atılım Sözlük, 28 Kasım 2010 itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Kuruluş aşamasından bugüne çok kısa bir süre geçmesine rağmen sitemizde yüzlerce konu başlığı ve binlerce yorum paylaşımı yer almaktadır. Analiz raporlarımıza göre 1 ayda 30.000’den fazla sayfa gösterimine ulaştık. Bu da ne denli bir ihtiyacı giderdiğimizin göstergesidir. Ayrıca sitemize Atü Sözlük olarak erişmek de mümkündür.

 

9. Sosyal paylaşım siteleri informal iletişim konusunda çok önemli bir bilgi kaynağı. Sence Atılım Sözlük başta olmak üzere bu gibi sitelerde üniversiteler hakkında yapılan yorumlar işe alım süreçlerinde adaylara yönelik ön yargı oluşturmakta mıdır?

Maalesef ülkemizde bu durum biraz böyle, ama bir bilişim firması sahibi olarak ben işe alım süreçlerinde bu yöntemin kullanılmasından yana değilim. Nitekim Atılım Sözlük’te Atılım Üniversitesi ve öğrencileri hakkında bir hakaret ya da haksız, yalan konu ve yorumlar bulunmamaktadır, buraya dikkatinizi çekmek istiyorum: “engellenmekte değil, bulunmamaktadır.” Bu da öğrenci ve yazarlarımızın, Atılım Üniversitesi profilini çizerken kırıcı olmak yerine yapıcı ve düzeyli olduklarının göstergesidir. Atılım Sözlük, yazarlarımızın kendi düşünce ve eleştirilerini düzeyli bir şekilde yazma hakkı ve yetkilerinin bulunduğu bir sosyal paylaşım platformudur ve bugüne dek üniversitemiz yönetimi, idari ve akademik personelleri hakkında güzel yorumlar ve yapıcı eleştiriler gelmiştir. Bunlar öğrencilerin ve yazarların tamamıyla kendi görüşleridir. Tüm bunları birleştirdiğimiz zaman, firmalarda kurumlarda işe alım süreçlerinde Atılımlı adaylara yönelik oluşan ön yargıyı Atılım Üniversitesi öğrencileri yıkmaktadır.

Atılım Sözlük benzeri bir takım sitelerde maalesef üniversitemiz yanlış ve yalanlarla kötü anlatılmaktadır. Bunlara da engel olmak için, gerçek profilimizi ve kalitemizi anlatmak için tüm Atılım’lılara görev düşmektedir. Bu nedenle bütün Atılım’lıları gerçekleri ve güzellikleri anlatmak adına Atılım Sözlük’e davet ediyorum. İçeriğimizde hiçbir şekilde gerçek ya da tüzel kişilere yalan-haksız eleştiri ve hakaret tarzı gerçeği yansıtmayan öğelere izin verilmemektedir. Şikâyet gelmesi halinde ilgili yorum ve başlıklar gerekli görülürse kaldırılmaktadır.

 

10. Atılım Sözlük” yazarı olmak isteyenler ne yapmalı?

Öncelikle Atılım’lı kimliğine bürünmüş ve bürünmeye aday kişileri ortak bir sosyal paylaşım platformunda buluşturmayı temel ilke edindiğimiz için Atılım Sözlük’e yazarlık başvurularını ilk birkaç ay hemen onaylayacağız. Daha sonra referans usulü yazar alımlarına başlayacağız. Bu yüzden yazar olmak isteyen arkadaşlar biran önce www.atilimsozluk.com adresine girerek yeni yazarlık başvurusu yapabilirler ve ortalama 30 saniye gibi kısa bir sürede formu doldurarak yazarlığa başlayabilirler. Kullanımı ve yazarlığı tamamen ücretsiz olan Atılım Sözlük’te yazarlarımız güncel konuları paylaşabilir ve fikirlerini beyan edebilirler, komik konu başlıklarıyla eğlenceli vakit geçirebilirler.

 

11. Atılım öğrencilerine hedeflerini belirlerken neye dikkat etmelerini önerirsin?

Üniversitemizde verilen eğitimin ve hocalarımızın kalitesinden biran bile şüpheye düşmesinler, eğitim hayatları boyunca bu kaliteden faydalanmak adına bütün özverilerini ortaya koysunlar. Şunu çok iyi bilsinler ki, gerçekten çok kaliteli ve her geçen gün kendini geliştiren bir sistemin içerisinde yer almaktadırlar. Vitrinlere kanmasınlar, mevcut oldukları yapıyı hiçbir vitrinle karşılaştırma yanlışlığına düşmeden, bu yapının temelinde oluşmuş Atılım kalitesinin farkına varsınlar. Herhangi bir komplekse kapılmadan, başka üniversitelerle gereksiz mukayeselere girmeden, mensubu bulundukları Atılım Üniversitesi’ne yakışır şekilde planlı, programlı hareket etmeleri kariyer yollarında onlara kolaylıklar sağlayacaktır. Unutmamalıdırlar ki, mezun olduklarında üniversitelerinden ötürü aranan ve tercih edilen insanlar olacaklardır.

 

Müh. Gökhan ÖZCAN

GVOSoft Bilişim Genel Müdürü

 

Mehpare Alp

Kısaca Mehpare Alp kimdir?

ODTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Maden Tetkik ve Arama  Enstitüsü’nde proje mühendisi olarak kariyerime başladım. FNSS’in taşeronu olan NNEF eğitim firmasında eğitim uzmanı olarak çalıştım ve aynı şirkette 10 yıl süre ile Türkiye Müdürü olarak görev yaptım. 2004 yılında Unida İnsan Gücü Yönetimi’nin Ankara temsilcisi olarak şirketlerin İK departmanlarının yeniden yapılandırılması süreçlerinde yer alırken bir yandan da Franklin Covey lisanslı eğitmeni olarak pek çok farklı sektördeki şirketlere “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” eğitimini verdim. 2007 yılından beri de, FNSS İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevime devam etmekteyim.

Doğru yerde doğru zamanda olmak, girişken olmak ve bazen de biraz şans; önümüzdeki fırsatları yakalamak için gereken öncelikli koşullar. Kariyer basamaklarında yükselirken bu koşullardan nasıl faydalanılabilir?

Ben hayatta şansın önemine inananlardanım; ancak elimize geçen fırsatları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Öncelikle bir işi severek yapmazsanız başarıyı yakalamak çok güç. Çok sevdiğiniz işte disiplinli ve azimli bir çalışma sergiliyorsanız kariyer basamaklarında yükseliyorsunuz.

Bir Mühendis olarak İK gibi farklı kulvardaki bir departmanda çalışmaya nasıl karar verdiniz?

5-6 yıl kadar mühendis olarak çalıştıktan sonra insanla ilgili bir konuda çalışmak istediğimi fark ettim. 20 yıl önce tesadüfen tanıştığım bir Amerikalı bana Türkiye’de bir eğitim şirketinin başında olduğunu belirtti.  O tarihte Türkiye “eğitim şirketi” kavramı ile yeni yeni tanışıyordu. Büyük bir ilgi ile ne yaptıklarını anlamaya çalıştım. Şirketin kurum içi, müşteri ve tedarikçi eğitimlerini verdiklerini ve benim gibi hem teknik hem de insan davranışlarına ilgi duyan birini aradıklarını söyledi.  Onlarla çalışmaya başladığımda İK’nın eğitim boyutu ile tanışma fırsatı bulmuştum.

“Büyüme devam edecek, mühendis açığı her zaman var”

Türk Savunma Sanayi Sektörüyle ilgili 2011 beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız ve sektörün eleman ihitiyacı hakkında bilgi verir misiniz?

Büyüme devam edecek. 2011 için üç milyar dolar ciro ve bir milyar dolar ihracat hedefleniyor. Malzemenin iç pazardan karşılanma oranı ise %50 civarında olacak. Sektörde vasıflı mühendis açığı her zaman var. Özellikle deneyimli tasarım mühendisi açığı var.

Savunma Sanayi Sektöründe çalışanları nasıl bir gelecek bekliyor?

Bu sektörde çalışanları bence iyi bir gelecek bekliyor. Yüksek teknoloji alanında çalışıyorlar. Türkiye savunma sektöründe hızla ilerlediği için özellikle mühendislerin rahatlıkla iş bulabilecekleri düşüncesindeyim. Türkiye’de ve özellikle Savunma Sanayi’nde AR-GE’nin önemi de giderek artıyor. Proje sayıları arttıkça da yönetici pozisyonları için de eleman gerekecek.

Birlikte çalışacağınız ekip arkadaşlarınızda ne gibi özellikler ararsınız?

Birlikte çalışacağımız arkadaşlarımızın öncelikle özgeçmişlerini inceler, eğitim ve deneyimlerinin yeterliliğinden emin olmak isteriz. Bilgi ve deneyim olarak yeterli gördüğümüz kişilerin bizimle birlikte çalışıp çalışamayacaklarını onlarda aradığımız yetkinlikler belirler.  Yetkinlik bazlı mülakat tekniği ile bizim FNSS için belirlediğimiz temel yetkinliklere sahipler mi diye kontrol ederiz. Departman yöneticileri de fonksiyonel yetkinlikleri kontrol ederler. Ayrıca kişilik envanteri ile daha detaylı bilgiye ulaşmaya çalışırız. Bizim amacımız çalışanın tüm kapasitesini kullanıp verimli çalışabilmesidir. FNSS verimli çalışmaya çok özen gösteren bir şirket. Bu yıl da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan en verimli çalışan şirket ödülünü aldık.

Çalışanlarınıza ne gibi kariyer fırsatları yaratıyorsunuz?

Çalışanlarımız için kariyer planımız var. Bu plan her seviyedeki personel için yatay ve dikey kariyer yollarının koşul ve sürelerini gösteriyor. Biz yetenek havuzumuzda potansiyel yöneticileri belirliyor ve liderlik vasıflarının geliştirilmesine çabalıyoruz. Yeni projeler aldıkça da bu havuzdan yöneticiler atıyoruz.

“İyi bir iş deneyimi yeterli olmuyor. Davranışsal özelliklerimiz de son derece önemli”

Mülakatlarda adaylarınızın hangi özelliklerini öğrenmeyi hedeflersiniz?

Mülakatlarda önce adayın özgeçmişi değerlendirilir. Eğitimi, mesleki bilgisi yeterli olmayan elemanlar hemen elenir. Ancak bilgili, donanımlı ve tecrübeli elemanlar yetkinlik bazlı mülakata tabi tutulur. Aradığımız yetkinlikler adayımızda mevcut mu diye bakarız. IK departmanında, adayların temel yetkinliklerini kontrol ederiz. Artık çok iyi bir eğitim almış olmak, çok iyi dil bilmek ve hatta iyi bir iş deneyimi yeterli olmuyor. Davranışsal özelliklerimiz de son derece önemli. Bizim için takım elemanı olmak, aidiyet duygusu, esnek olmak, etkin iletişim becerileri ve güçlü bir motivasyona sahip olmak, yaratıcı olmak ve müşteri odaklı olmak çok önemli. Bunların haricinde, fonksiyonel yetkinliklerimize sahip mi diye bakıyoruz. Ayrıca, yöneticilik pozisyonları için adayın yönetsel yetkinliklerini kontrol ediyoruz.

Kariyer yolunda herkesin kendine uygun sektörü ve departmanı seçebilmesi için yapması gereken öncelikli şeyleri nasıl sıralayabilirsiniz?

Öncelikle tutku ile bağlanacağınız bir iş seçmeniz; bilgi, beceri ve yeteneklerinizin bu işle uyumlu olması; bireysel mi yoksa ekip çalışmasına mı uygun olduğunuzu belirlemenizin önemli olduğu görüşündeyim.

Üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik yaptığınız çalışmalar var mı?

Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için üniversitelerde seminerler ve eğitimler düzenliyoruz, üniversitelerin kariyer günlerine katılıyoruz. Bunun  dışında üniversitelerin savunma ve otomotiv projelerine sponsor oluyoruz ve zaman zaman da sektörel yarışmalar düzenliyoruz.

 

Sizce genç çalışanlar ve yeni mezunlar şirketlerden ne beklemeli?

Bence genç çalışanlar o iş yerinde yeni ve yaratıcı fikirlerimi dinletebiliyor muyum, bana değer veriliyor mu, bu iş yerinde takım çalışması var mı, bu şirket kişisel  ve profesyonel gelişimime ne kadar önem veriyor gibi konuları sorgulamalı.

 

günümüz koşullarında kariyer basamaklarını tırmanmanın sabır gerektiyor

Atılım öğrencilerine hedeflerini belirlerken neye dikkat etmelerini önerirsiniz?

Atılım öğrencilerine hedef belirlemenin önemini, hangi sektörde severek çalışabileceklerini iyi düşünmelerini, kendi yetenekleri ile uyum sağlayan bir pozisyon arayışı içinde olmalarını, kendilerine karşı dürüst olmalarını ve günümüz koşullarında kariyer basamaklarını tırmanmanın sabır gerektireceğini hatırlatmak isterim.

Bir cümle ile özetlerseniz; kariyelerini bu sektörde ilerletmek isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?

Bu sektörde çalışmak;  araştırıcı olmayı, özverili çalışmayı, enerjik olmayı, bilgi ve beceriyi olumlu davranışlarla harmanlamayı gerektiriyor.